Klíč k úspěchu? Dobří lidé, tvrdá práce a kvalitní zázemí, říká šéf fotbalu v Krupce Karel Rouček

Pro mužský fotbal v Krupce u Teplic znamenala minulá sezóna historický úspěch. Chlapské "áčko" totiž vybojovalo titul v soutěži krajského přeboru a v příští sezoně se tak v Krupce bude kopat na úrovni divize. Ale nejen muži zaznamenali úspěchy. V Krupce pracují i s řadou mladých nadějí českého fotbalu. Uplynulou úspěšnou sezónu jsme hodnotili s Karlem Roučkem, předsedou fotbalového klubu TJ Krupka.

Pane předsedo, jaké jsou vaše pocity? Postup vás jistě těší, ale neusnete na vavřínech?

To se určitě nestane. Jak všichni víme, fotbal je kulatý, a jeden úspěch tedy neznamená vůbec nic. Ale vážně. Úspěchů, kterých naši hráči a realizační týmy na všech úrovních dosáhli, si velice vážím. Vím, že za tím vším je tvrdá práce všech, která je mnohdy oceněna pouhým poklepáním po ramenou. Dali jsme zkrátka dohromady dobrý kolektiv, který funguje a nese to své výsledky. I když už jsme si to s řadou lidí řekli osobně, chtěl bych všem za jejich výkony poděkovat. Na druhé straně očekávám, že motivace k lepším výsledkům v nadcházející sezoně tímto nemizí. Naopak. Stále je co zlepšovat.

Mohl byste, prosím, zrekapitulovat ty úspěchy, o kterých hovoříte?

Samozřejmě tím historickým úspěchem je postup našeho A týmu mužů z krajského přeboru do divize. Oceňuji ovšem i postup našeho dorostu z 1.A třídy do krajského přeboru. Áčka našich starších i mladších žáků pak shodně obsadila páté místo, což také není špatný výsledek. Velké herní zlepšení pozoruji jak u mladší, tak i u starší přípravky.

Kdybyste měl někoho jmenovitě pochválit?

To je samozřejmě těžká otázka, protože nechcete na nikoho zapomenout. Mohu jmenovat trenéry mužského áčka Pavla Caitamla a Václava Kysmana, vedoucího jejich mužstva Jiřího Pence, dále Martina Vrtišku, Milana Deáka a Ádu Vítů, kteří měli v režii postup našeho dorostu. Pochvalu samozřejmě zaslouží i Pavel Benda, Pavel Ondo, Vitalij Kasjan či Jan Bokoč, kteří pracují se staršími a mladšími žáky, či Luboš Klatovský s Jiřím Čapkem. V neposlední řadě jmenuji ještě Radka Ďuriše  a Mariana Slámu , kteří měli v uplynulé sezoně na starosti přípravky. Jestli jsem na někoho zapomněl, tak se omlouvám. Kdybych měl jmenovat všechny, kteří se podíleli na našich úspěších, byli bychom tu do zítra. Určitě bych ale chtěl velmi poděkovat vedení města Krupka. Bez jeho přístupu k rozvoji práce s mládeží by to určitě nešlo.

Nepochybným úspěchem jsou právě postupy mužského i dorosteneckého áčka. Co podle vás přispělo k takto podařené sezoně?

Postup našich chlapů do divize, to byl velký sen. Jak můj, tak i Jiřího Pence. Před sezonou se dalo těžko odhadovat, že se nám něco takového povede. Ale ukázalo se, že hráči i trenéři táhli celou sezonu za jeden provaz a fungovali jako tým. To je podle mě to nejdůležitější. Jestli tam někdy bylo i trochu štěstí, a jindy jsme zase měli více fyzických sil, to všechno k tomu úspěchu patří. Bylo to zkrátka týmově odmakané na 110 procent.

A úspěch dorostenců?

Tam je to trochu komplikovanější. Kluci se snažili, odvedli parádní výkony a za to jim patří velký dík. Jenže do krajského přeboru se nakonec nemůžeme přihlásit. Museli bychom totiž podle pravidel vytvořit ještě novou kategorii mladšího dorostu a tu se nám i přes veškerou dosavadní snahu nepodařilo doplnit tak, abychom měli plnohodnotný tým. To mě velice mrzí a je to taková černá kaňka, ale nedá se s tím nic dělat. Kluci proto budou i příští sezonu hrát 1.A třídu, kterou nyní vyhráli. Do nové sezony povedou dorostence dva rovnocenní trenéři Pavel Benda a Milan Deák. Na pozici vedoucího mužstva zůstává Áda Vítů.

Jak na tom budou ostatní týmu z mladších kategorií?

Tak především znovu chválím obě pátá místa u starších i mladších žáků. Zejména na jaře, myslím, došlo ke zvýšení herní kvality. Je vidět, že kluci mají z fotbalu radost. Zejména u těch mladších kategorií je to pro nás velkou odměnou, protože myslím, že zejména pro ty mladé to děláme. Starší žáky do nové sezony povedou Pavel Ondo a Vitalij Kasjan, mladší pak trenéři Luboš Klatovský a Jiří Čapek.

Práce s mládeží je pro vás, zdá se, důležitá...

Samozřejmě, pro nás všechny. Je třeba si uvědomit, že jsme druhý největší oddíl v teplickém okrese. To s sebou samozřejmě nese i velký díl odpovědnosti. Pokud chceme být dlouhodobě úspěšní, tak musíme pracovat s mládeží. Někdo s tím možná časem skončí, někdo odejde, ale část z nich taky zůstane. Z mého pohledu je pořád lepší, když budeme s klukama běhat po hřišti a naučí se alespoň nějakým pravidlům, než aby bezprizorně pobíhali po okolí. A občas je to i legrace... Zkrátka, podmínky pro mládež se snažíme vytvářet kvalitní. Zatím se nám to, myslím, daří.

Podle čeho tak soudíte?

Systematickou práci s mládeží jsme nastartovali vlastně teprve před dvěma roky. Dnes už ale vychováváme skoro 160 mládežníků. Na tom je, myslím, jasně vidět, že v tom vidíme určitou prioritu a že se nám to daří.

Jak se to stalo, tak najednou?

Chtěli jsme se posunout někam dál. Oslovili a získali jsme v té době kvalifikovaného a zkušeného šéftrenéra mládeže Martina Vrtišku, který má trenérskou licenci A-UEFA . Máme ale i další kvalifikované trenéry, jako například již jmenované Mariana Slámu, Radka Ďuriše, Pavla Bendu, Luboše Klatovského, Milana Deáka a mnohé další. Trénuje u nás i bývalý ligový brankář Teplic Václav Kameník, který se stará o mládežnické brankáře od přípravek až po dorost.  

Prý je o vaše hráče zájem jiných oddílech ?

Ano, to mohu s radostí potvrdit a jsme tomu rádi, že se někteří naši hráči mohou ve své kariéře posunout o stupínek výše. Například eminentní zájem projevilo FK Ústí nad Labem kde se hraje 1 dorostenecká liga o našeho brankáře Karla Roučka , útočníka Marka Kroupu a záložníka Marcela Luňáka. Také vnímáme zájem o naše hráče z FK Teplice.  A právě i to potvrzuje , že jdeme s výchovou mládeže správnou cestou.

 

Je těžké v současné době shánět kvalitní trenéry? Nepotýká se český fotbal zejména na nižší úrovni s jejich nedostatkem? Finanční motivace je asi minimální.

Tak určitě to není nic jednoduchého. Já jen znovu opakuji, že nikdo z nás to nedělá pro peníze. Hledáme takové lidi, kteří mají kvality i určité zapálení pro věc. Týmů je hodně a samozřejmě každý má ambici mít ty nejlepší. Není to opravdu o penězích, ale zejména o zázemí, zmíněném kolektivu a jednání. Myslím, že na tom nejsme v tomto směru tak špatně, a proto také celou řadu kvalitních trenérů máme. Jako klub se samozřejmě také snažíme vychovávat si trenéry z vlastních řad. Proto jsme v lednu letošního roku také poslali na školení licence typu C pět našich dorostenců. Ti se již učí trénovat a rotují mezi trenéry všech našich věkových kategorií. Je to pro ně, myslím, docela zajímavá z

« zpět | nahoru

  • Krupský hrad
  • Husitská ulice
  • Náměstí Krupka
  • Krupský hrad
  • Lanovka Krupka
  • Krupský hrad

Kdo jsme

Naše stránky a aktivity tvoří a zajišťuje široký tým Vašich spoluobčanů a sousedů v našem městě. Potkáváme se také s Vámi při nejrůznějších příležitostech, při pracovních povinnostech či práci, sportu, zábavě a často se spolu setkáváme.
více ...

TOPlist